مولوی عبدالحمید: عاملان تیراندازی به سوخت‌بران باید مجازات شوند

 

استان‌وایرـ مولوی «عبدالحمید اسماعیل‌زهی»، امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار مجازات عاملان تیراندازی به سوخت‌بران و جبران خسارت‌های وارده به آن‌ها شده است.
روز پنج‌شنبه هفتم اسفند ۱۳۹۹، مولوی عبدالحمید در یک پیام صوتی گفته است که مسوولان با «دقت» و «حفظ بی‌طرفی منصفانه» موضوع تیراندازی به سوخت‌بران را پی‌گیری کنند و در اظهار‌نظرهای خود تمام جوانب را در نظر بگیرند تا احساسات مردم رنج‌کشیده جریحه‌دار نشود.
او هم‌چنین گفته است که به‌دلیل بی‌کاری، بخش بزرگی از مردم استان سیستان و بلوچستان از راه سوخت‌بری امرار معاش می‌کنند. بنابراین، تا زمانی که راهی جایگزین برای این موضوع در نظر گرفته نشده است، نباید این راه ارتزاق بسته شود.
مولوی عبدالحمید هم‌چنین با خطاب قرار دادن مردم و جوانان، از آن‌ها خواسته است که احساسات خود را کنترل کنند و به پاسگاه‌ها و اماکن دولتی تعرض نکنند.
امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش از این نیز با انتشار بیانیه‌ای، تیراندازی به سوی سوخت‌بران بلوچ را محکوم کرده و آن را خلاف شرع و قانون دانسته بود.او هم‌چنین کشته‌های سراوان را «شهید» خوانده و گفته بود مسوول اصلی وضعیت کنونی در سیستان و بلوچستان، «تاجران بزرگ سوخت» هستند.
روز دوشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۹، در پی تجمع و اعتراض سوخت‌بران مقابل پایگاه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نقطه صفر مرزی «آسکان» در شهرستان سراوان، نیروهای سپاه به سوی آن‌ها آتش گشودند.
این موضوع به اعتصاب و اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان و حمله معترضان به پایگاه‌های بسیج و نیروی انتظامی در برخی از این شهرها منجر شد.
 

مطالب مرتبط